Menu

Recenzowane

przez Jubego

NAJLEPSZE 2018

juby.boxoffice

najlepsze 2018

Choć nie widziałem jeszcze wszystkich ubiegłorocznych produkcji, którymi jestem zainteresowany (na część z nich nie udało mi się wybrać do kina, inne po prostu wciąż czekają na swoje premiery w naszym kraju) ułożyłem ranking dziesięciu moich ulubionych filmów 2018 roku. Prawdopodobnie uda mi się nadrobić zaległe tytuły do końca kwietnia, wiec jeśli uznam jakieś za warte dodania do poniższego grona, zrobię aktualizacje i zaznaczę to w komentarzu. Na chwilę obecną, mój Top10 ubiegłego roku wygląda następująco. . .

10. Creed II

Po wizycie w kinie, idealną oceną dla nowego Creeda wydaje mi się 3 na 4 gwiazdki (czyli 7 i pół w skali 1-10). Zobaczymy jak wypadnie po powtórce (na pewno kiedyś stanie na półce na Blu-ray), bo to kolejna udana odsłona mojej ukochanej serii (Rocky), do której na pewno będę wracał.

9. Pierwszy człowiek

Ze wszystkich tytułów w tym wpisie, przy tym mam największe wątpliwości. Umieszczam go, bo trafił do mnie sposób opowiedzenia tej historii, a sekwencja lądowania na księżycu długo nie chciała wyjść z głowy.

8. Kler

Polski akcent na mojej liście, czyli głośny hit Wojtka Smarzowskiego. Jak widać, również na mnie zrobił spore wrażenie.

7. Whitney

Satysfakcjonujący dokument o jednej z najwspanialszych artystek sceny muzycznej wszech czasów.

6. Źle się dzieje w El Royale

Dodany na ostatnią chwilę, bo obejrzałem dopiero dziś wieczorem, w domowym zaciszu. Zachęcony zwiastunami, bardzo chciałem się wybrać na ten film do kina. Niestety, nie udało mi się (wszystkie sieciówki w mieście wyświetlały go jedynie przez dwa tygodnie) i teraz bardzo żałuję, bo - ironia losu - Drew Goddard papugujący Quentina Tarantino nakręcił lepszy film od ostatniego Tarantino! Wciągający, klimatyczny, ze znakomicie budowaną atmosferą niepokoju, super obsadą oraz idealnie dopasownym podkładem muzycznym. Mam drobny problem z przedstawieniem jednej postaci, ale cała reszta to kino, jakie lubię.

5. Spider-Man Uniwersum

ulub5

Komiksowa jazda bez trzymanki / wizualny kosmos / jeden z najlepszych filmów o Spider-Manie do tej pory. Pozytywne zaskoczenie roku, w końcu to Sony.

4. Mission: Impossible - Fallout

ulub4

Zagraniczni recenzenci nie przesadzali - najlepszy film akcji od czasu Mad Max: Na drodze gniewu. Fabuła wtórna, ale takiej adrenaliny nie czułem w kinie od lat.

3. Iniemamocni 2

ulub3

Może jest to mało innowacyjny i nikomu niepotrzebny sequel, ale nieczęsto zdarza się, abym w kinie bawił się TAK DOBRZE.

2. Narodziny gwiazdy

ulub2

Doskonale zagrany i zaśpiewany dramat, przy którym dostałem tachykardii (konkretnie przy scenie z "Shallow").

1. Avengers: Wojna bez granic

ulub1

Nie publikowałem tutaj pełnej recenzji, więc pozwolę sobie na trochę dłuższy komentarz. W moich oczach, Avengers: Infinity War to ostateczne kino komiksowe oraz najlepsza produkcja z logiem Marvela przed czołówką w historii. Jest to również najbardziej emocjonujący blockbuster jakiego widziałem od wielu, wielu lat, wobec którego miałem gargantuiczne oczekiwania, a ten nie tylko im sprostał, on je zwyczajnie przebił. Układając powyższą listę, nie miałem najmniejszych wątpliwości, że jest moim ulubionym filmem ubiegłego roku, widziałem go już trzykrotnie (w kinie, na Blu-ray oraz z komentarzem twórców) i z wielką radością wrócę do niego ponownie w kwietniu, przed premierą kolejnej części. Niesamowite widowisko, warte każdego zarobionego dolara.

***

Jak krótko podsumowałbym ten rok? Patrząc na filmy, którymi zachwycali się zagraniczni recenzenci i które są najczęściej nagradzane, powiedziałbym, że niezbyt udany. Jednak gdy zerkam w swoje oceny, widzę sporo dobrych filmów, kilka ocenionych bardzo wysoko, a do co najmniej czterech planuję wracać przed telewizorem. Ode mnie kciuk w górę i biorę się za nadrabianie zaległości.

Obligatoryjnie dodam, że w podsumowaniu nie uwzględniałem krótkometrażówek, choć widziałem kilka i wszystkie mi się podobały. :)

© Recenzowane
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci